Jdi na obsah Jdi na menu
 


WWF: Česko patří mezi 15 států, které nejvíce zatěžují planetu

foto: Archiv Novinky

 

Česko se řadí mezi patnáctku zemí, které nejvíce zatěžují životní prostředí na Zemi. Tvrdí to studie, kterou ve středu zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Bude-li spotřeba pokračovat nynějším tempem, pak bude lidstvo v půlce 30. let potřebovat na udržení životního stylu ekvivalent dvou zeměkoulí.

 
29. 10. 2008 15:06 - BRUSEL

Podle aktivistů Česku v pořadí asi 150 států seřazených podle toho, jak Zemi zatěžují, patří 14. místo. Na každého Čecha připadá v tomto směru asi 5,5 globálního hektaru (gha). Slovensko je na 45. místě (asi 3,5 gha). Globální hektar je hektar s průměrnou světovou schopností produkovat zdroje a absorbovat odpady.

Aktivisté státy porovnávali na základě takzvané "ekologické stopy" za rok 2005. To je "jednotka" používaná ke srovnávání vlivu různých lidských činností na přírodu. Představuje plochu půdy, která je zapotřebí pro pokrytí energie a zdrojů, jež byly třeba na výkon určité aktivity - třeba výrobu jídla, elektřiny či zpracování odpadů s tím spojených.

Největší "ekologickou stopu" mají USA a Čína. Při přepočtu na člověka ale na prvním místě figurují Spojené arabské emiráty následované USA a Kuvajtem. Právě v tomto ohledu ČR patří zmiňované 14. místo. Na opačném pólu figuruje chudé africké Malawi a válkou poničený Afghánistán.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář